4 Ekim 2013 Cuma

Ankara'ya Yakın Gidilesi Yerler 1.. AMASRA    Selam,
    Ankara insanının denize hasreti malumunuz. Bu yüzden biz bozkır insanları her fırsatta şu bünyeyi en yakın sahil beldesine atmayı kendimize bir borç biliriz. Zamanlamamız biraz yanlış olsa da 2 günlük Amasra gezimiz bize çok iyi geldi.Hem hafta içi hem de bolca yağış olması dolayısıyla civarda gezmeye gelen bi  biz iki saf  vardık muhtemelen.

     Sabah 7.30'da yola çıktık, otobüsle 4.30 saatte Amasra'ya ulaştık.Biraz dolaştık ama aç karınla bu soğukta gezilmediğini anlayınca yöresel yemekler yiyebileceğimiz bir yer araştırmaya başladık.Tabi nafile.. Yaz sezonu kapandığı için çoğu işletme de kapatmış.2-3 tane pideci dışında her yer balıkçı.
    Yemekten sonra biraz çevreyi keşfedelim diye düştük Amasra sokaklarına. Meşhur Kemere Köprüsü tadilattaymış fotoğrafda çekemedik.Ama oraya giderken çok şirin bir pansiyon keşfettik.Bir daha ki sefere sizdeyiz Lütfiye Teyzeeee...


    Vakit geçirmek için bu mevsimde yapılabilecek pek akivite yok. Ama tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim hava yağmurlu değilse mutlaka Çakraz'a  da uğramadan dönmeyin.Hatta zamanınız varsa Cide'ye de..


Gelelim en güzel kısma..Tabi ki yemek..
Biz bu sefer Mustafa Amca'nın Yeri'nde yemeye karar verdik.Mevsim dolayısıyla mezgit, barbun, palamut  revaçta. Öğlen mezgit, akşama da barbun ile karides tava tercih ettik.İlgi, alaka çok diyemeyeceğim ama balıklar muhteşemdi gerçekten.Bir de meşhur Amasra salatasını denedik. 'Meşhurluğu süslemesinden mi yoksa içindeki malzemelerin tazeliğinden mi ?'  kararı size kalmış.
Kapanış için de manda yoğurdu,bal üzeri fındık üçlemesini tavsiye ederim.Gerçi biz apartman çocuğu nesli için biraz ağır gelebilir ama denemek lazım derim ben, naçizane..
    Dönüşte sizde bizim gibi Ulusoy Turizm'in gazabına uğrarsanız telaş etmeyin.Her yarım saatte bir Amasra'dan Bartın'a dolmuşlar kalkıyor. Bartın'dan Ankara'ya daha sık aralıklarda otobüs kalktığı için yer bulma ihtimaliniz daha yüksek.Bu da dönüş yolundan bir kare.. Daha Ekim ayının başındayız, kar için biraz erken değil mi ?
        Not:Belvü Palas'ın altındaki adını yağmurun şiddetinden bir türlü okuyamadığım, önünden geçip geçip de bir türlü yer bulup oturamadığım o cafeye de gidin.Benim yerime de bi kahve için..


 Öpcükler..                                                                                                                                               

                                                                                                                                                                      Duygu


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder